Často kladené dotazy - Centrum zubní implantologie - Nové Zuby
Call us toll free: +420 774 274 777
Top notch Multipurpose WordPress Theme!

Často kladené dotazy

Snažíme se zodpovědět všechny dotazy pacientů a rozptýlit veškeré obavy. Přesto můžete mít dotaz, na který není na našich stránkách odpověď. V tom případě nás neváhejte kontaktovat. Váš dotaz rádi zodpovíme.

Je mi přes 70 let a užívám léky na vysoký krevní tlak. Je možné u mne zavést zubní implantát?

Zavedení zubního implantátu je nenáročný chirurgický výkon. Situace, kde bychom implantáty u pacientů nemohli použít jsou opravdu zcela ojedinělé. Jedná se o nemocné s těžkým metabolickým onemocněním, zejména nesprávně léčenou cukrovkou, pacienty po ozáření v oblasti obličeje a krku, nemocné s narušenou srážlivostí krve a ty, kteří si odmítají dostatečně čistit zuby a udržovat hygienu dutiny ústní. Nebylo prokázáno, že by zubní implantáty byly méně úspěšné u starších pacientů. Doba vhojování implantátů je u starších pacientů o něco delší.

Pro zavedení implantátu nahoře vzadu mám málo kosti. Dá se to nějak řešit?

Kvalitní zubní implantáty mohou být jen 8 mm dlouhé (jen zcela výjimečně kratší) a zvládnou unést i velkou korunku zubu. Výška kosti v horní čelisti po vytažení stoliček však bývá velmi často menší než zmíněných 8 mm. V těchto případech musíme chybějící kost doplnit kostní náhražkou. Zubní implantát prakticky vždy zavádíme během jedné operace současně s doplněním kosti. Technika označovaná jako sinus lift byla popsaná již před více jak 40 lety a je tedy technikou dostatečně odzkoušenou a naprosto spolehlivou.  Během implantace vložíme na dno čelistní dutiny drť neorganické komerčně vyráběné hovězí kosti. Zubní implantát se v takto augmentované kosti vhojuje přibližně 6 měsíců. Náročnost operace je srovnatelná s nekomplikovaným vytažením zubu moudrosti.

Jak dlouho bude trvat od první návštěvy, než budu mít plně funkční zubní implantát a kolik to bude znamenat návštěv?

Je samozřejmě obtížné říci přesně postup ošetření, protože záleží na typu defektu chrupu, objemu a kvalitě kosti. Pravidelně po zavedení implantátu po 7-8 dnech odstraňujeme stehy. Zubní implantát je kostí pomalu obrůstán a v kvalitní kosti je po 2 měsících již zcela pevně vhojen. Pokud musíme doplnit chybějící kost, doba vhojování se prodlužuje o 2-4 měsíce. Poté odzkoušíme stabilitu zubního implantátu přístrojem technikou bezdotykové rázové vlny a otiskujeme. V laboratoři vyrobí korunku a ta se cementuje v ordinaci na tzv. protetický pilíř. Korunka se může na pilíři i šroubovat.  O způsobu napojení rozhodne zubní lékař s laborantem. Výroba korunky trvá asi 10 dnů. To znamená, že je nezbytné přijít na návštěvu přibližně pětkrát. Záleží samozřejmě na tom, zda je před samotnou implantací nutné provést augmentaci. Při první návštěvě společně s pacientem probereme nejen konkrétní řešení, ale i počet a časové rozvržení jednotlivých návštěv. Pacient je současně seznámen s cenovou kalkulací celého ošetření.

Může se stát, že tělo zubní implantát nepřijme?

V současné době je zavedení zubních implantátů velmi úspěšnou metodou (úspěšnost se pohybuje kolem 98 %). Záleží bezesporu na kvalitě implantačního systému, na preciznosti ošetřujícího a na přístupu pacienta. Pacient se musí po operaci chovat opatrně, viz poučení po chirurgickém výkonu. Abychom pacientům pomohli získat důvěru v zubní implantáty a v celé ošetření, poskytujeme v našem centru při dodržení správné životosprávy záruku na funkční implantát po dobu jednoho roku. Po této době je implantát již pevně vhojený do kosti čelisti a jeho selhání je málo pravděpodobné.

Je zubní implantát na „celý život“?

Veškerá ošetření provádíme s cílem, aby zubní implantát pacientovi vydržel plně funkční do konce života. Úspěšnost zavedených implantátů v našem centru je velmi vysoká a my jsme přesvědčeni, že implantáty pacientům vydrží desítky let (první titanové implantáty byly zavedeny v roce 1965). Existují již 30ti leté studie, které hodnotí velmi vysokou úspěšnost implantátů. Nejčastější komplikací je odštíopnutí keramiky korunky při nakousnutí na kamínek. Šroubovanou korunku lze vyjmout a opravit nebo zhotovit novou aniž by se poškodil protetický pilíř našroubovaný do implantátu. Krček implantátu je usazený v kosti a pokud pacient nedoržuje kvalitní ústní hygienu, může dojít k vytvoření zánětu této povrchové vrstvy kosti - stavu podobnému jako u parodontózy. Neznamená to, že implantát vypadne, ale taková komplikace se už musí léčit v ordinaci, kde byl implantát zaveden.

Musím po zavedení implantátu změnit svůj životní styl?

iStock_000001242265XSmall

Po zavedení implantátu je sliznice sešitá a pacient musí tuto oblast šetřit zejména při jídle. Podle náročnosti ošetření je nezbytné upravit i pracovní aktivitu. Souhrn doporučení viz poučení po chirurgickém výkonu. Po zhojení funguje zubní implantát jako kořen zubu, na který je možno upevnit korunku či můstek. Implantát má výhodu, že se nekazí, ale i tak je třeba pečlivě dodržovat ústní hygienu. Nejcitlivějším místem je krčková oblast implantátu tam, kde se upíná dáseň. Korunky i zuby je nezbytné čistit měkkým zubním kartáčkem a mezizubním kartáčkem. Techniku čištění zubů musí pacient zvládnout ještě předtím, než se implantát zavede.

Je skutečně nutné kvůli zubnímu implantátu přestat kouřit?

Kouření cigaret má mnoho rizik. Silným kuřákům (více jak 10 cigaret), kteří kouří delší dobu, způsobuje především onemocnění plic, srdce a cév, ale i hrtanu a sliznice dutiny ústní a plno dalších chorob. Kouření narušuje vhojování implantátů a pokud si pacient navíc nečistí správně své zuby, může dojít k jejich selhání. Zubní implantáty, které používáme v našem centru jsou velmi spolehlivé. Proto můžeme implantovat s velmi dobrým výsledkem i kuřákům, kteří potřebují pro své uspokojení několik cigaret denně. Od kuřáků však vyžadujeme nadstandardní spolupráci. Pro všechny ostatní pacienty nabízíme jednoletou garanci na uchycení implantátu v kosti. Implantáty silným kuřákům rozmlouváme.