Podmínky úspěšného zubního implantátu
Úspěšnost kvalitního zubního implantátu (trvale přihojený implantát v čelisti spojený natrvalo s korunkou či můstkem bez bolesti a zánětu v okolí) závisí na několika faktorech. Vzhledem k vysoké profesionalitě celého týmu našeho centra, dlouhodobým zkušenostem a kvalitním implantátům, které používáme dochází k selhání implantátu zcela vzácně (selhává přibližně jeden implantát ze 150 zavedených). V našem centru poskytujeme na vhojení implantátu garanci po dobu jednoho roku. Vhojení (stabilitu) zubního implantátu kontrolujeme po uplynutí doby, která je nutná k jeho přijetí (2 měsíce v kvalitní kosti a 4-6 měsíců tam, kde se kost musela doplňovat). Objektivní potvrzení přijmutí implantátu provádíme metodou rezonanční frekvenční analýzy na principu bezdotykové elektromagnetické rázové vlny přístrojem Osstell ISQ. Teprve poté otiskujeme a zhotovujeme korunku či můstek.
Jakmile dojde k úspěšnému vhojení, je velmi málo pravděpodobné, že by implantát selhal (vypadnul) po této době. Je však velice důležité o korunku či můstek pečovat: pravidelně zuby čistit jak normálním měkkým kartáčkem, tak i mezizubním kartáčkem a docházet na pravidelné kontroly dle dohody se zubařem, který zhotovil korunku či můstek. Garanci na vhojení implantátu omezujeme pro pacienty, kteří si zuby nečistí nebo je čistí nedostatečně a nedochází na pravidelné kontroly. Také pacienti s parodontózou (správně parodontitidou) mají nárok na garanci. Před zavedením implantátu je však nutné onemocnění zaléčit (parodontitida je skutečně onemocněním!)
Pacienti s parodontitidou nejprve projdou konzervativní léčbou, kterou provádí zubař ve spolupráci se zubní hygienistkou. Cílem léčby je vyléčení zánětu, zklidnění citlivých dásní, zastavení krvácení dásní při čištění zubů a stabilizace onemocnění. Léčba spočívá v odstranění zubního kamene a povlaku na zubech a likvidaci infekčních ložisek v dutině ústní (kořeny zubů, hnisavé váčky, píštěle, atd.)
Předpokladem dlouhodobého úspěchu je nastolení dokonalé ústní hygieny. Výrazně obnažené a viklavé zuby většinou vytáhneme. V ústech ponecháváme pouze ty zuby, o kterých se domníváme, že mohou být stabilní alespoň dalších 5 let. U pokročilého onemocnění vedeme léčbu společně s parodontologem.
Kouření cigaret výrazně narušuje vhojování implantátů. Sliznice dutiny ústní se u kuřáků po operaci často obtížně hojí. Absence kouření před operací stejně jako i po výkonu je důležitá pro nekomplikované zhojení. Pro dlouhodobou stabilitu výsledku je však důležité ukončit kouření zcela. Mezi podmínky garance na vhojení implantátu patří přestat kouřit.
Ti, kteří kouří více jak 10 cigaret denně a navíc si nečistí správně své zuby, nejsou vhodnými kandidáty pro zavedení implantátů. Další důležitou podmínkou úspěchu implantační léčby je normální hladina cukru v krvi (obvykle do 5,5 mmol/l). Pacienti s neléčenou cukrovku (s hodnotami glykémie nad 8 mmol/l) musí po poradě s praktickým lékařem nebo diabetologem hladinu cukru snížit a dlouhodobě stabilizovat.
Život se zubními implantáty, péče o zubní implantáty
Korunka na zubním implantátu napodobuje úspěšně korunku přirozenou, takže pacient má velmi dobrý pocit jistoty, že všechno je jak by mělo být. Nicméně jedná se skutečně o protézu, i když velmi zdařilou, a o tu se musí starat pacient o něco více než o vlastní zuby. Neznamená to, že by si měl korunky na implantátech čistit více než zuby vlastní, ale péče o ně musí být pravidelná. Musí používat zubní kartáček a mezizubní kartáček. Musí docházet pravidelně dvakrát ročně k dentální hygienistce na tzv. profesionální ústní hygienu, kde se kontroluje, jak o zuby pečuje, odstraňuje se zubní kámen a pigment a kontroluje se, jestli je okolní sliznice zdravá a silná. Musí pravidelně dvakrát za rok navštěvovat svého zubního lékaře, který mu korunky či můstek zhotovil, aby zkontroloval, zda je vše v pořádku.
Ono to nic tak zvláštního není, protože podobně by se o svůj chrup měli starat i lidé, kteří mají zuby vlastní, ale u implantátů je tento proces kontroly přeci jen důležitější. Korunky a můstky jsou trvale připevněné na zubní implantáty a nesundávají se. Jestliže pacient nemá žádné potíže a vše je v pořádku, není zapotřebí něco dotahovat, upravovat či seřizovat. Implantát nemůže postihnout zubní kaz, který bývá nejčastější příčinou selhání zubu pod korunkou či můstkem. Při výrobě korunky se využívají prefabrikované komponenty a počítačově řízené frézy. Přesnost takové náhrady je daleko větší než u korunky či můstku na vlastních zubech. Přesto implantát s korunkou ční z čelistní kosti a může být postižen zánětem u krčku podobným parodontóze (správně parodontitidě).